Menisküs Yırtığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Menisküs yırtığı olanların yapmaması gerekenler ortaya çıkan belirtilerin ciddiye alınmaması ilk sırada yer almaktadır. Menisküs yırtığı tedavi edilmediği takdirde yırtık derecesi büyüyerek daha ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Menisküs yırtığının uzun süre tedavi edilmediği durumlarda özellikle kıkırdakta aşınma gözlemlenir. Bu durumun ortaya çıkması halinde dönüşü mümkün olmayan hasarlar görülecektir. Tedaviye geç kalınması durumunda dizde ağrılar şiddetlenir ve hareket kabiliyeti de ciddi oranda azalır.

Uzun vadede menisküs yırtığının tedavi edilmediği durumlarda kıkırdak hasaları ve kireçlenme sorunları görülecektir. Bu sorunlar hataların hayat kalitesini ciddi oranda düşüreceği için mutlaka en kısa sürede tedavinin uygulanması gerekecektir. Menisküs yırtıklarının birçok farklı nedeni olabilir. Menisküs yırtığı tedavi edilmezse çok ciddi sağlık sorunları ortaya çıkacaktır.

Menisküs Yırtığı Nedir, Neden Olur?

Menisküs yırtığı günümüzde yaygın görülen bir ortopedik rahatsızlıktır. Dizde en sık meydana gelen ve ağrılı olduğu kadar zayıflatıcı bir kıkırdak yararlanması olarak tanımlanmaktadır. Dizlerde kaval kemiği ve uyluk kemiğinin arasında yastık görevi gören C şeklindeki iki kıkırdak parçası olan menisküs, çeşitli durumlarda hasar görerek hastalarda ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Menisküs yırtıklarını ortaya çıkmasında özellikle yanlış yapılan sporlar ve kişinin yaşayız tarzı etkilidir. Futbol gibi karşılıklı mücadele ve diz – ayaklarla yapılan fiziksel aktivitenin yoğun olduğu sporları yapan kişilerde yaygın olarak görülür. Koşarken aniden yön değiştirilmesi gibi unsurlar menisküs yırtıklarının oluşmasında başlıca nedenler arasında gösterilmektedir. Hareketli sporların yanı sıra yaşla beraber menisküsün zayıflaması ve dejenere olmasıyla ortaya çıkmaktadır.  65 yaş üzeri bireylerin yüzde 40’ından fazlasında menisküs yırtıkları tespit edilmektedir.

Menisküs Yırtığı Belirtileri Nelerdir?

Menisküs yırtığı belirtileri arasında birçok önemli semptom gösterilebilir. Bu belirtiler hastaların gündelik yaşantılarında çok ciddi etkiler yaratacaktır. Hareket kabiliyetinin kısıtlanması ve şiddetli ağrılar şeklinde menisküs yırtığının belirtileri ortaya çıkacaktır. Hastalarda menisküs yırtığı sonucu genel olarak görülen belirtilerden bazıları ise kısaca şöyle sıralanabilir:

  • Bacağı bükme ve doğrultmada zorluk yaşama,
  • Dizde sürekli ağırlar,
  • Sıkışma ve kilitlenme eğilimi,
  • Şişlik ve yaralanma sırasında patlama hissi vb.

Menisküs yırtığının birçok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtilerin doğru şekilde tespit edilmesi ve en kısa sürede tedaviye başlaması büyük önem arz eder. Menisküs yırtığı tedavi edilmezse hastalarda hastalığın derecesi ilerleyerek çok ciddi sakatlanmalara ve ağrılara yol açabilmektedir.

Menisküs Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Menisküs yırtığı tedavi yöntemleri genelde cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler olarak sınıflandırılmaktadır. Hastalara menisküs yırtığı tanıdı konması için uzman hekim tarafından yapılacak muayene ve MR gibi görüntüleme sonrasında tanı konulacaktır. Önceden açık cerrahi yöntemler uygulanarak tedavi edilen menisküs yırtığı, günümüzde gelişen tıp teknolojileri sayesinde kapalı ameliyatlar ile de tedavi edilmektedir.

Çeşitli ilaç tedavileri, fizik tedavi ve diğer uygulamalar ile belirli derece menisküs yırtığı sorunlarının tedavisi mümkün görülmektedir. Ancak ilerleyen yırtıklarda mutlaka cerrahi işlemlere başvurulması gerekecektir.

Menisküs Yırtığı İçin Ameliyat Şart Mı?

Menisküs yırtığı ameliyatsız tedavi seçeneklerinin de yer aldığı bir rahatsızlık olarak değerlendirilebilir. Bu kapsamda her menisküs yırtığı olan hastaya ameliyat yapılmayabilir. Dizde kilitlenme görülmüyor ve çok sık ağrı oluşmuyor veya ağrı ilerlemiyorsa cerrahi olmayan yöntemler ile tedavi süreci başlatılabilir. Eğer cerrahi olmayan tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamışsa mutlaka ameliyata başvurulması gerekecektir.

Menisküs yırtığında ve diğer ortopedik pek çok hastalıkta erken tanı ve tedavi son derece önemlidir. Menisküs yırtığı tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir ve geri dönülmez sorunların ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz.

Yorum yapın