Bel Fıtığı Nasıl Anlaşılır?

Sinire baskı yapan fıtık belirtileri kısa zamanda hastaların ciddi zorluk yaşamasına neden olacağı için tedaviye başvurulması gerekecektir. Hastaların genel sağlık durumlarına ve fıtık derecesine göre cerrahi müdahalelere başvurulması gerekebilir. Bu nedenle ilk belirtilerin doğru anlaşılması ve mümkünse cerrahi olmayan yöntemler ile tedavinin yapılması gerekecektir.

Bel fıtığının tespit edilmesi için çeşitli tanı yöntemlerinin uygulanması gerekir. Hastalar bel, bacak ve kalçalara vuran ağrılar ile diğer belirtileri taşıması halinde uzman bir hekime başvurarak kesin teşhis koyulmasını isteyebilir. Fizik muayene sonrasında röntgen, MR, BT ve CT taraması gibi çeşitli görüntüleme yöntemleri kullanılarak tanı konulabilir. Bel fıtığını nasıl anlaşılır sorusuna bu tanı yöntemlerine göre yanıt verilmektedir.  

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığı belirtileri ilk başta ufak ağrılar ve diğer şikayetler ile kendini gösterecektir. Yırtılma veya kayma boyutlarına göre belirtilerin şiddeti de ciddi şekilde artacaktır. Bel fıtığının ilk belirtilerinin görülmeye başlamasının ardından vakit kaybetmeden tedavi sürecinin başlatılması gerekecektir.

Bel fıtığının belirtilerinden bazıları kısaca şöyledir:

  • Giderek artan bel ağrıları,
  • Bacaklarda ya da ayaklarda karıncalanma ve uyuşukluk,
  • Hareket güçlüğü çekme,
  • İktidarsızlık,
  • Bacaklara vuran ağrılar,
  • Denge kaybı,
  • Kas güçsüzlükleri vb.

Bel fıtığı belirtileri görülmeye başladığı ilk andan itibaren en kısa sürede uzman bir hekime başvurulması gerekecektir. Tek başına bu belirtiler doğrudan bel fıtığına işaret etmeyebilir. Bu nedenle kesin tanı için uzman görüşüne ihtiyaç duyulacaktır.

Bel Fıtığı Ağrısı Nereye Vurur?

Bacağa vuran fıtık ağrısı en yaygın belirtisidir. Genelde fıtığın kendini kaçalar, bacak ve ayaklara yayılan ağrılar şeklinde hissettirdiği görülmektedir. Buna bağlı olarak bacaklarda ve ayaklarda karıncalanma şikayetleri de yaygın olarak görülecektir. Kas güçsüzlükleri ve hareket kabiliyetinde azalma da fıtık ağrılarını takip eder. Fıtık tedavilerinde bu ağrı tipine ve hastalığın derecesine göre uygun bir tedavi uygulanması gerekecektir.

Yaşam kalitesinin ciddi şekilde düşmesine neden olan bel fıtığının vücudun farklı noktalarına vuran ağrılar neden olduğu bilinmektedir. Bel fıtığı nasıl anlaşılır sorusuna doğru yanıt vermek için bu ağrıların şekline, şiddetine ve ağrı bölgelerine göre bir değerlendirme yapılabilir. Bunun için hekim muayenesine ve çeşitli taramalara ihtiyaç duyulacaktır.

Bel Fıtığı Neden Olur?

Bel fıtığı günümüzde en sık karşılaşılan ortopedik rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Omurgalar arasındaki disk eklemenin kenarında bir yırtık oluşması ve disk içeriğinin omurilik kanalı içine doğru girerek, bacaklara giden sinirlere ve zaman zamana omuriliğe baskı yapmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Bel fıtığının ortaya çıkmasında en önemli sebeplerden bir diğeri de fazla kilolardır. Özellikle fazla kilo ve hareketsiz bir yaşam tarzı insanların büyük bölümünde fıtık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Yaşlanmaya bağlı sorunlar, aşırı kilo, ağır yük kaldırmak, ani ve ters hareketler yapmak, ısınmadan veya yanlış egzersiz ve fiziksel aktivitelerde bulunmak bu durumun başlıca sebepleri arasında yer almaktadır.

Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Sinire baskı yapan fıtık tedavisi başta olmak üzere bel fıtığından kaynaklanan sorunlar karşı birçok farklı yöntem uygulanacaktır. Bu tedavi yöntemlerinden başarılı sonuçlar almak için hasta durumunun iyi analiz edilmesi ve hastalık derecesinin doğru tespit edilmesi gerekecektir.

Bel fıtığı tedavisinde ilk olarak ilaç, enjeksiyon, fizik tedavi ve egzersiz yöntemleri ile tedavi süreci yürütülmektedir. Başlangıç aşamasında bu yöntemlerin başarılı olmaması halinde cerrahi müdahalelere başvurulur. Bel fıtığı nasıl anlaşılır ve nasıl tedavi edilir sorusuna doğru yanıt vermek için kapsamlı araştırmaların yapılması ve yöntemin belirlenmesi gerekecektir.

Yorum yapın