Bel Fıtığı Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Fizik tedavi görenlerin yorumları bel fıtığı gibi birçok ortopedik rahatsızlıktan kaynaklı şikayetlerin azaltıldığı yönündedir. Bilindiği üzere bel fıtığı, omurgalar arasındaki disklerin kayması ve yırtılması sonucu meydana gelen bir rahatsızlık türüdür. Zaman içinde tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle en kısa sürede tedavi edilmesi gerekecektir.

Bel fıtığı için fizik tedavi yöntemleri özellikle başlangıç aşamasında son derece önemlidir. Fizik tedavi kapsamında hastalar birçok kombine uygulamadan yararlanır. Bu kapsamda hastalara bir seri olarak sıcak ve soğuk uygulamalar yapılır. Ödem ve spazmı çözmeye yönelik gerçekleştirilen bu işlemler sonrasında. Kanlanmayı ve dokunun beslenmesini artıracak unsurlarla devam edilir. Karın ve sırt kaslarını güçlendirecek, kas kısalmalarını geri çevirerek germe egzersizleri en uygun egzersizler olarak değerlendirilmektedir. Bel fıtığı fizik tedavi uygulamaları çok yönlü olarak uygulanacaktır.

Bel Fıtığı Nedir?

Bel fıtığı ya da tıp literatüründeki adıyla lumbal disk hernisi, insan vücudunda omurgalar arasında tıpkı bir amortisör görevi gören disklerin, farklı nedenlere bağlı olarak kayması veya yırtılması sonucu meyanda gelen bir ortopedik rahatsızlıktır. Zorlanma, ağır kaldırma, ters ve ani hareketler ile düşme gibi etkenler bel fıtığının oluşmasında en yaygın sebepler arasında gösterilmektedir.

Bel fıtığı günümüzde en yaygın görülen rahatsızlıklardan biridir. Bel fıtığı aynı zamanda cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Derecelerine göre başlangıç aşamasında fizik tedavi, ilaç ve egzersiz yöntemleri tercih edilerek ameliyatsız bel fıtığı tedavileri denenebilir. İlerleyen fıtıklarda ise cerrahi yöntemlere başvurulması gerekecektir.  

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığı belirtileri arasında belirgin birçok unsur yer almaktadır. Söz konusu belirtilerin biri veya birkaçının görülmesi halinde en kısa sürede uzman bir hekime danışılması gerekecektir. Bu kapsamda bel fıtığının başlıca belirtileri kısaca şunlardır:

  • Bacaklarda ve ayaklarda karıncalanma ya da uyuşmalar,
  • Şiddetlenen bel ağrıları,
  • Kas güçsüzlüğü,
  • Hareket kabiliyetinin sınırlanması,
  • Bacaklara vuran ağrılar,
  • İdrar tutmakta güçlük,
  • Denge kayıpları,
  • İktidarsızlık vb.

Bel fıtığının ortaya çıkan belirtilerinin doğru teşhis edilmesi ve buna göre uygun tedavinin uygulanması gerekecektir. Bel fıtığı fizik tedavi uygulamaları ameliyatsız bel fıtığı tedavisi kapsamında hastalara uygun şekilde yapılması halinde ciddi başarılı sonuçlar verecektir.

Bel Fıtığı Fizik Tedavi Kaç Seans Sürer?

Hastanede fizik tedavi uygulamaları farklı seanslarda yapılabilir. Hataların genel sağlık durumu ve fizik tedavi uygulamasının kapsamına göre bu süreler farklılık gösterebilir. Bel fıtığında fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının genelde 10 – 20 seans arasında değiştiği görülmektedir. Ortalama 3 hafta kadar uygulama yapılabilir. Hastalara önerilen günlerde ve aralıklarla bu seanslara gitmeleri ve hiçbir seansı atlamamaları önerilmektedir.

Fizik tedavi uygulamaları ile en etkili sonuçları almak için düzenli olarak devam edilmesi gerekir. Fizik tedavi ile özellikle başlangıç aşamasında bel fıtığının kötü sonuçlarının ortadan kaldırılması sağlanabilir. Erken tanı ve tedavi sayesinde cerrahi müdahalelerden de kurtulmanız mümkündür.  

Fizik Bel Fıtığını Geçirir Mi?

Fizik tedavi fıtığı geçirir mi sorusu fıtık şikayetleri taşıyan pek çok hasta tarafından merak edilmektedir. Bel fıtığı eğer omurilik ve sinir köküne ileri düzeyde bası yapmıyorsa bu kapsamda ilaç tedavisi, fizik tedavi ve egzersizler gibi konservatif yöntemlerle tedavi uygulanacaktır. Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi kapsamında fizik tedavi ve ilaç tedavileri son derece önemlidir. Fizik tedavi seansları ortalama 3 hafta kadar devam eder ve hastalarda alınan sonuçlara göre bel fıtığı fizik tedavi uygulamasının yeterli olup olmadığına bakılabilir.

Yorum yapın