Menisküs Yırtığı Tedavisi

tedaviler

Menisküs Yırtığı Tedavisi

Menisküs yırtığı yaşadığınızda uygulayacağımız tedavi yöntemlerimiz ile hayatınızı zorlaştıracak bu acılı süreçten kısa sürede kurtulabilirsiniz. Uyguladığımız bu tedaviler ile siz de hayatın tadını çıkarın!

Uyluk ve kaval kemikleri arasında bulunan menisküs, diz ekleminin her iki yanında ve karşılıklı şekilde konumlanmış kıkırdak dokusudur. Fiziki görünüşü “C” harfine benzeyen bu doku, bacak kemiklerinin birbirlerine sürtünmeleri ve deforme olmalarını önlemekten sorumludur. Aynı zamanda darbeler karşısında alınan şokun emilmesi, dizde orantılı yük dağılımının sağlanması, derin duyu aktarımının sürdürülmesi ve eklem sıvısının doğru şekilde dağıtılması gibi işlevleri de bulunmaktadır. Bu nedenle diz fonksiyonlarının korunması ve bacak hareketlerinin sürdürülebilmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Şiddetli diz ağrısı ve bazı hareketlerin ciddi oranda kısıtlanması gibi belirtiler ile kendini gösteren menisküs yırtıkları, iki farklı şekilde ortaya çıkabilmektedir. Menisküs dokusunun kansız bölgelerinde görülen yırtıklar, cerrahi operasyonlar ile tedavi edilebilmektedir. Kanlı dokuda meydana gelen yırtıklar ise zaman içerisinde kendi kendine iyileşme gösterebilmektedir. Her iki durumda da uygulanacak olan menisküs yırtığı tedavisi, alanında uzman bir hekim tarafından planlanmalıdır. Aksi halde bu yırtıkların ilerlemesi ve kalıcı fonksiyon kayıplarının görülmesi gibi istenmeyen sonuçların ortaya çıkması kaçınılmaz bir durum haline gelecektir.

Menisküs Yırtığı Neden Olur?

Menisküs yırtıkları, birçok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle ergenlik ve genç yetişkinlik gibi hareketli dönemlerde bu sorunun görülme sıklığı çok daha yaygındır. Menisküs yırtıklarında en sık karşılaşılan nedenlerin ise kısaca şu şekilde sıralanması mümkündür:

 • Atlama ve hızlı koşu gibi gereklilikleri bulunan sporların yapılması,
 • Dize alınan darbeler ve travmalar sonucunda yaralanmaların ortaya çıkması,
 • Yaşın ilerlemesine bağlı olarak dokuların deforme olması,
 • Ani yön değişimleri gibi hareketler sonucunda dokuların aşırı zorlanması,
 • Diz bölgesinde tekrarlayan yaralanmaların görülmesi,
 • Burkulmaların yaşanmasıdır.

Menisküs yırtıkları; kompleks, vertikal, oblik, horizontal ve radyal olmak üzere farklı şekillerde sınıflandırılmaktadır. Bu nedenle menisküs yırtığı tedavisi için tercih edilecek yöntemler de değişiklik göstermektedir.

Menisküs Yırtığı Belirtileri Nelerdir?

Menisküs yırtığı, temelde üç farklı belirtiyle kendini göstermektedir. Bu belirtiler ise kısaca şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Bacakları bükerken ya da düz tutarken zorluk çekilmesi,
 • Eğilme ya da doğrulma hareketleri sırasında dizlerin kilitlenmesi,
 • Kronik diz ağrısı duyumunun oluşması,
 • Dizleri hareket ettirirken sıkışma hissinin yaşanması,
 • Diz hareketleri sırasında bir noktada takılı kalma durumunun görülmesi,
 • Dizde ödem ve şişlik oluşması,
 • Diz hareketleri sırasında ses duyulmasıdır.

Menisküs yırtığı belirtileri görülen kişilerin vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmaları gerekmektedir. Aksi halde yırtıkların ilerlemesi ve kalıcı hareket kısıtlamalarının meydana gelmesi gibi istenmeyen sonuçların ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.

Menisküs Yırtığı Tedavi Yöntemleri

Menisküs yırtığı, pek çok farklı sebepten dolayı oluşabilmektedir. Tedavi süreci öncesinde gerekli tetkiklerin yapılması; sonuçların ise menisküs yırtığının ortaya çıkış nedeni, hastanın genel sağlık durumu ve günlük yaşam koşullarını göz önünde tutularak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu sayede en doğru tedavinin uygulanması mümkün hale gelmektedir. Menisküs yırtığı tedavisi için kullanılan yöntemler ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İlaç Tedavisi: Menisküs yırtığı kişilerde yoğun bir ağrı şikayeti oluşturmaktadır. Bu nedenle tedavi sürecinde ağrı kesici özelliği bulunan ilaçların kullanılması gerekmektedir. Bu sayede kişilerin günlük yaşam konforlarını sağlamak mümkün hale gelmektedir.
 • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon: Egzersiz, menisküs tedavisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle ilaç desteği ile uygun egzersiz programlarının izlenmesi, tedavi sürecinden olumlu sonuç alınmasını sağlamaktadır. İhtiyaç duyulan egzersiz programlarının uzman hekimler tarafından hazırlanması ve eksiksiz şekilde uygulanması iyileşme açısından büyük önem taşımaktadır.
 • Cerrahi Tedavi: İlaç ve fizik tedavi süreçlerinden istenilen sonuçlar alınamadığında cerrahi tedavi uygulanabilmektedir. Uzman hekimler tarafından gerekli görüldüğünde, artroskopik cerrahi yoluyla menisküs yırtığı onarılabilmektedir. İleri vakalarda ise menisküs yırtıklarının alınması gerekecektir. Cerrahi operasyon sonrasında ilaç, dizlik ve egzersiz desteği ile iyileşme süreci hızlandırılabilmektedir.

Menisküs yırtığı tedavisi için uygulanacak yöntem, birçok farklı kriterin incelenmesi sonucunda belirlenmektedir. Bu nedenle tedavi yöntemleri ve süreci, kişiye özel olarak planlanmaktadır.