Fibromiyalji Tedavisi

tedaviler

Fibromiyalji Tedavisi

Fibromiyalji tedavisi için günümüzde kesin olarak tedavi var denilemez. Tedavi süreci ise genellikle semptomların azaltılması ve yaşam kalitesinin yukarıya çekilmesine dayanmaktadır. Ek olarak ilaçlar, yaşam tarzı değişiklikleri ve kendi kendine bakım yöntemleri öğretilir.

Fibromiyalji Tedavisi ile daha konforlu bir yaşam sürebilmek sizin elinizde. Çeşitli tedavi yöntemleri arasından size en uygun olan yöntemi keşfetmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Siz de bu tedavi yöntemleri ile sağlıklı yaşamın huzurunu hissedebilirsiniz.

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji nedir? Kısaltması FMS olan Fibromiyalji sendromu, vücutta hassasiyet alanlarının oluşması, kemik ve kaslarda ağrı durumudur.

Fibromiyalji sendromu; kaslarda ve kemiklerde ağrıya neden olur, vücutta hassasiyete yol açar, uyku düzenini oturtmada probleme yol açar ve bilinç olarak bozukluklara neden olur. Kronik ve uzun süreli bir durumdur. Tedavisi oldukça karmaşık ve zordur. Fakat uygun ilaçların alınması ve terapilere gidilmesi, ek olarak yaşam tarzında yapılacak değişiklikler ile yaşam kalitesi arttırılabilir. Bu teknikler ile belirtiler yöneltilir ve yaşam kalitesi artar.

Fibromiyalji Neden Olur?

Fibromiyalji tedavisi araştırması yapan insanlar için fibromiyalji neden olur? sorusuna da cevap vermek istedik.

Hastalıklar genel olarak kalıtsal olduğu gibi çevreden de bulaşan hastalıklar vardır. Fibromiyalji sendromu neden olur? Kesin olarak bilinmeyen bu sendrom genel olarak enfeksiyon, stres ve travmalar sonucunda oluşmaktadır. Yani tetikleyici etkisi gösteren kalıtsal özelliklere bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Teoriye uygun olarak beynin ağrı eşiğini düşürmesi ve daha sonradan yaşanan olayla bu eşiği çok fazla yukarıya çekmesi görülebilir. Başka bir teoriye göre de ağrı sinyallerine aşırı tepki göstermeye yöneliktir. Hastalığın genel olarak yol açtığı durumun nedenine beyin ve sinirlerin normal sinyalleri aşırı şekilde görülmesi ile yorumlanmaktadır. Durumun böyle olması beyin içerisinde kimyasal dengesizliklerden kaynaklanabilir. Ek olarak beyindeki merkezi ağrı duyarlılığının etkisini gösteren arka kök ganglion bölgesinde oluşan anormalliklerden de kaynaklanabilir.

Sendromun belirtileri otoimmün bozukluk belirtileri ile de çok fazla uyuşmaktadır. Benzerliklerden dolayı otoimmün bir durum olabileceği teorisi de tıpta yer almaktadır. Genel olarak aynı ailede görülür ve genler ile aktarımı görülmektedir. 

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Hastalık belirtilerini bilerek sizde doktorunuza danışmak isteyebilirsiniz. Aynı zamanda çevrenizdeki bireylerin de konu hakkında bilgilendirilmesini sağlayabilirsiniz.

Fibromiyalji belirtileri nelerdir?

  • Vücutta bazı noktaların daha hassas yapıya sahip olması görülebilir. O noktalardan duyulan ağrıların kat ve kat daha fazla olması görülmektedir.
  • Kişinin baş arkası, ensesi, omzunun üst kısmı, üst göğsü, kalçası, dizleri ve dirsek dışı ağrı bölgeleri arasında olabilir.
  • Ağrılar en yaygın fibromiyalji belirtileri arasında gelmektedir. Vücutta bulunan çeşitli kaslarda ve yumuşak dokularda da sürekli olarak ağrı hissedilmesi görülebilir. Ağrı normal bir ağrıdan rahatsızlık veren bir acıya kadar dönüşebilir. Ağrının şiddeti ise günden güne değişiklik gösterebilir. Fakat bazı vakalarda ağrı ve yorgunlukların tamamen iyileştiği de görülmüştür.
  • Göğüs bölgesinde sürekli ağrının olması kalp krizi ağrısına benzerlik göstermektedir. Ağrının delici, keskin ve yanma hissi veren bir yapısı olabilir. Nefes alıp verirken zorluk çıkarması gibi durumlar da söz konusudur.

Belirtilerin fibromiyalji sendromu olarak değerlendirilmesi için 3 aylık sürekli ağrı çekilmesi teşhis şartları arasında yer almaktadır.

Erkeklerde Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Erkek bireylerde de görülebilen fibromiyalji sendromu genel olarak kadınlarda görülen bir hastalık olarak bilinmektedir.

Fibromiyalji genel olarak kadınlarda görülen bir hastalıktır. Bundan dolayı erkeklerde gerçekleşmesi durumunda kolaylıkla teşhis edilmesi görülmez. Fakat geliştirilmiş teşhis protokolleri ile erkeklerde de tanı konulma yolunda hızlı ilerlemeler artık kaydedilmektedir. Erkek bireylerde de fibromiyaljiden dolayı yoğun ağrı ve duygu sorunları ortaya çıkabilmektedir. Fakat genel olarak erkek bireylerin toplumda oluşan algı yüzünden hastalığından yardım almak istememesi durumları görülmektedir.  

Kadınlarda Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Kadın bireylerde genellikle fibromiyalji belirtileri daha şiddettli olarak görülmektedir.

Erkek hastalara oranla kadın hastalarda görülen ağrılar daha yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadece kadınlarda görülen irritabl bağırsak sendromu semptomları yüzünden sabahları yorgunluk fazla olacaktır. Regl döneminin çok daha ağrılı olması görülebilir. Menopoza geçiş fibromiyalji sendromunun belirtilerini çok daha kötü hale getirebilir. Menopoz ve fibromiyalji semptom olarak benzerlik göstermektedir. İki durum arasında yapılan ayrım da zorluk çekilebilir.

Fibromiyalji Tedavisi

Fibromiyalji tedavisi için hasta bireylerin kullandığı ilaçlar ağrıyı kontrol altına almak için kullanılmaktadır. Yapılan tedavi yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla yapılmaktadır.

Bu genellikle iki yönlü bir yaklaşımla, kendi kendine bakım ve ilaç kullanımı ile gerçekleştirilir. Fibromiyalji tedavi süreci için alınan ilaçlar ağrıyı hafifletebilir ve daha iyi uyumaya yardımcı olabilir.

Fibromiyalji için yaygın olarak verilen ilaçlar arasında ağır ağrılar için reçeteli, hafif ağrılar için reçetesiz ağrı kesiciler, yorgunluğu gidermek ve uyku düzeninin geri getirmek için antidepresanlar, sinir hücrelerinin ağrı sinyalleri göndermesini engellemek için bazı epilepsi ilaçları mevcuttur.

Daha ağır ağrı kesiciler ve narkotikler, araştırmaların ağrıyı azaltmak için etkili olmadıklarını gösterdiği için geçmişte olduğunun aksine artık tavsiye edilmemektedir.

Fiziksel terapi, kasların dayanıklılığı ve gücünü arttırırken aynı zamanda vücuttaki stresi azaltır. Egzersiz ve stres azaltma teknikleri hem zihinsel hem de fiziksel olarak bireyin kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olacaktır. Destek ve rehberlik için bir terapiste başvurmak çok faydalı sonuçlar verebilir.

Fibromiyalji tedavisi bitkisel ilaçlarla ve doğal tedavi yöntemleriyle de desteklenebilir. Eğer reçete edilen ilaçlar fibromiyalji semptomlarını tamamen rahatlatmazsa, bunlara ek olarak çeşitli alternatifler mevcuttur.

Bu alternatif doğal tedaviler hem stresi hem de ağrıyı azaltmaya odaklanır ve geleneksel tıbbi tedaviler ile birlikte kullanılmalıdır.

Bu tedaviler arasında fizik tedavi, kaplıca terapisi, meditasyon, yoga, tai chi, egzersiz, masaj terapisi ve dengeli, sağlıklı bir diyet mevcuttur. Bu tedavi türlerinden herhangi birisine başlamadan önce mutlaka doktora başvurulmalı ve bireyin durumu ile uyumu hakkında bilgi alınmalıdır.